Przy umowie komisu nie ma dodatkowej usługi
Prowizja otrzymana od komitenta – jak wszystko, co stanowi zapłatę z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługodawcy lub osoby trzeciej – wchodzi do podstawy opodatkowania VAT.
Spółka wystąpiła o wykładnię przepisów o VAT. Chodziło o opodatkowanie umów komisu. Wskazała, że zajmuje się min. profesjonalnym obrotem biżuterią, w tym pośrednictwem w sprzedaży. W ramach tej działalności zawarła umowę komisu jako komisant. Na jej podstawie komitent zleca spółce sprzedaż, po jego uprzednim zamówieniu. Po transakcji spółce przysługuje prowizja, która jest wpłacana na jej rachunek bankowy na podstawie faktury. Faktura dotycząca prowizji wystawiana jest według zestawienia faktur i rachunków, dokumentujących sprzedaż towarów na rzecz komitenta.
Podatniczka zapytała w jaki sposób na potrzeby VAT ma traktować poszczególne czynności z umowy komisu. Sama uważała, że umowa komisu w VAT jest traktowana dwojako –mamy do czynienia zarówno z dostawą towaru (między komitentem a komisantem oraz podmiotem trzecim), jak i ze świadczeniem usług. Komisant świadczy bowiem niewątpliwie na rzecz komitenta swoiście ukształtowane usługi pośrednictwa.
Z tym nie zgodził się fiskus. Uznał, że w przypadku komisu mamy do czynienia z dwiema odrębnymi umowami: na podstawie jednej komisant zobowiązuje się do podjęcia określonych działań w imieniu własnym, ale na rzecz komisanta. Druga...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta